the City

4th Handmade & Recycled Theater Festival

Athens Vibe

H πολυδραστική ομάδα τέχνης Fabrica Athens και ο Τεχνοχώρος Φάμπρικα σας προσκαλούν στο 4th Handmade and Recycled Theater Festival που θα πραγματοποιηθεί από την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου μέχρι και την Κυριακή 23 Οκτωβρίου στον Κεραμεικό (Μεγάλου Αλεξάνδρου 125 και Ευρυμέδοντος).

H τέταρτη εκδοχή του Φεστιβάλ εμμένει στην ιδέα της συλλογικότητας, της αυτοοργάνωσης και της συσπείρωσης ανεξάρτητων δημιουργών και φιλοξενεί καλλιτεχνικές αναπαραστάσεις της Ελλάδας του σήμερα. Κατά τη διάρκεια του φεστιβάλ θα φιλοξενηθούν παραστάσεις και δράσεις από τον χώρο του θεάτρου και του χορού, της performance, της μουσικής εγκατάστασης, των εικαστικών, του κουκλοθεάτρου, του video art, της φωτογραφίας, των ταινιών μικρού μήκους και της χειροτεχνίας.

Όλες οι δράσεις θα πραγματοποιηθούν χωρίς είσοδο συμμετοχής για το κοινό, με ελεύθερη συνεισφορά. Καλή αντάμωση!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ // 2016

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 30/09

WORKSHOP
19.00 Φωτογραφία // Βασίλης Νίκας (120’)

ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ
17.30 Συνεργείο NO FUTURE // Performance // Τάλιρα, Βίκυ Κυριακουλάκου (35’)
18.15 Σαν το νερό που ατέλειωτα κυλάει… // Παράσταση Αφήγησης Ιστοριών
Σοφία Χατζή, Γεωργία Καγιά, Εύα Μυλωνά (60’)

LIVE
21.00 Think Sax Society // Oμάδα σαξοφώνων του Τάσου Φωτίου

PARTY
22.30 #TheOpening Party // MAIKL // Fire Hula Hoop Show // Aerial Silks // Ξυλοπόδαροι

ΣΑΒΒΑΤΟ 01/10

WORKSHOP
19.00 Φωτογραφία // Βασίλης Νίκας (120’)

ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ
17.30 Συνεργείο NO FUTURE // Performance // Τάλιρα, Βίκυ Κυριακουλάκου (35’)
18.15 Η οδύσσεια του μέσου ανθρώπου // Μουσικοθεατρική Παράσταση
Κολλεκτίβα De profundis (90’)
20.00 The man with the moving camera // Sound Performance
Τάσος Φωτίου, Γιώργος Κατσάνος (60’)

ΚΥΡΙΑΚΗ 02/10

ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ
17.30 Συνεργείο NO FUTURE // Performance // Τάλιρα, Βίκυ Κυριακουλάκου (35’)
18.15 Σαν το νερό που ατέλειωτα κυλάει… // Παράσταση Αφήγησης Ιστοριών
Σοφία Χατζή, Γεωργία Καγιά, Εύα Μυλωνά (60’)
19.45 Η οδύσσεια του μέσου ανθρώπου // Μουσικοθεατρική Παράσταση
Κολλεκτίβα De profundis (90’)
21.30 The man with the moving camera // Sound Performance
Τάσος Φωτίου, Γιώργος Κατσάνος (60’)

ΠΡΟΒΟΛΕΣ
20.00 Βόλτα // Ταινία Μικρού Μήκους // Στέλλα Κυριακόπουλος (11’)

ΔΕΥΤΕΡΑ 03/10

WORKSHOP
16.30 Λόγος & Performance // Βίκυ Κυριακουλάκου (120’)
18.00 Προσομοίωση Γυρίσματος // Βασίλης Μαζωμένος (180’)

ΠΡΟΒΟΛΕΣ
21.30 Προβολή ταινιών Horme Pictures
Pass, του Λάμπρου Γεωργόπουλου, 2014
Stairs, της Αναστασίας Μπάλιου, 2014
Muscles, του Κωνσταντίνου Ξενάκη, 2015
Bookless, του Βασίλη Γουδέλη, 2015
Waiting, του Θάνου Κουτσανδρέα, 2014

ΤΡΙΤΗ 04/10

WORKSHOP
16.30 Λόγος & Performance // Βίκυ Κυριακουλάκου (120’)
19.00 Hoopdance and Circus Hooping // Ιωάννα Μιχαλιάδη Σάρτι (120’)

ΠΡΟΒΟΛΕΣ
21.30 Προβολή ταινιών Horme Pictures
Mother’s Son, της Γκρατσιέλλας Ρούσσου, 2014
A Breath, του Κωστή Λεβέντη, 2015
Icon, του Λάμπρου Γεωργόπουλου, 2015
Depth, του Τάσου Καρύδη, 2014
House/Internal, του Ορέστη Δικαίου, 2014

ΤΕΤΑΡΤΗ 05/10

WORKSHOP
16.30 Λόγος & Performance // Βίκυ Κυριακουλάκου (120’)
19.00 Φωτογραφία // Βασίλης Νίκας (120’)

ΠΡΟΒΟΛΕΣ
21.30 Προβολή ταινιών Horme Pictures
Mother’s Son, της Γκρατσιέλλας Ρούσσου, 2014
A Breath, του Κωστή Λεβέντη, 2015
Icon, του Λάμπρου Γεωργόπουλου, 2015
Depth, του Τάσου Καρύδη, 2014
House/Internal, του Ορέστη Δικαίου, 2014

ΠΕΜΠΤΗ 06/10

WORKSHOP
17.30 Krav Maga // Δημήτρης Μαράτσης (90’)
19.00 Φωτογραφία // Βασίλης Νίκας (120’)

ΠΡΟΒΟΛΕΣ
21.30 Βόλτα- Ταινία Μικρού Μήκους- Στέλλα Κυριακόπουλος (11’)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΉ 07/10

ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ
19.00 Eos // Μουσικό σύνολο // Video Art // Τάσος Φωτίου, Γιώργος Κατσάνος (60΄)
21.30 Septem // Ποιητική Performance // Work in Progress // Fabrica Lab (50’)

ΠΡΟΒΟΛΕΣ
22.30 Προβολή ταινιών Horme Pictures
Icon, του Λάμπρου Γεωργόπουλου, 2015
Depth, του Τάσου Καρύδη, 2014
House/Internal, του Ορέστη Δικαίου, 2014

ΣΑΒΒΑΤΟ 08/10

ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ
19.00 Η πλατεία ήταν άδεια // Θέατρο // Ομάδα Θεάτρου του Καταπιεσμένου Oprimid@s (90’)
21.15 Septem // Ποιητική Performance // Work in Progress // Fabrica Lab (50’)

ΠΡΟΒΟΛΕΣ
22.15 Προβολή ταινιών Horme Pictures
Muscles, του Κωνσταντίνου Ξενάκη, 2015
Bookless, του Βασίλη Γουδέλη, 2015
Waiting, του Θάνου Κουτσανδρέα, 2014

ΚΥΡΙΑΚΉ 09/10

ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ
18.00 Septem // Ποιητική Performance // Work in Progress // Fabrica Lab (50’)
20.00 Eos // Μουσικό σύνολο // Video Art // Τάσος Φωτίου, Γιώργος Κατσάνος (60’)
22.15 Η πλατεία ήταν άδεια // Θέατρο // Ομάδα Θεάτρου του Καταπιεσμένου Oprimid@s (90’)

ΔΕΥΤΈΡΑ 10/10

WORKSHOP
17.00 Θέατρο Έρευνας // Φάνης Κατέχος (180’)
20.00 Ουδέτερη Μάσκα ως Αφορμή // Λύσανδρος Σπετσιέρης (120’)

ΠΡΟΒΟΛΕΣ
22.15 Βόλτα // Ταινία Μικρού Μήκους // Στέλλα Κυριακόπουλος (11’)

ΤΡΙΤΗ 11/10

WORKSHOP
19.00 Ουδέτερη Μάσκα ως Αφορμή // Λύσανδρος Σπετσιέρης (120’)

ΠΡΟΒΟΛΕΣ
20.30 Προβολή ταινιών Horme Pictures
Mother’s Son, της Γκρατσιέλλας Ρούσσου, 2014
A Breath, του Κωστή Λεβέντη, 2015
Icon, του Λάμπρου Γεωργόπουλου, 2015

ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10

WORKSHOP
15.30 Θέατρο Έρευνας // Φάνης Κατέχος (180’)
19.00 Φωτογραφία // Βασίλης Νίκας (120’)

ΠΡΟΒΟΛΕΣ
21.30 Βόλτα // Ταινία Μικρού Μήκους // Στέλλα Κυριακόπουλος (11’)

ΠΕΜΠΤΗ 13/10

WORKSHOP
19.00 Φωτογραφία // Βασίλης Νίκας (120’)

ΠΡΟΒΟΛΕΣ
20.30 Προβολή ταινιών Horme Pictures
Depth, του Τάσου Καρύδη, 2014
House/Internal, του Ορέστη Δικαίου, 2014

ΠΑΡΑΣΚΕΥΉ 14/10

ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ
17.30 Peter Pan // Σύγχρονος χορός // (R)evelators (15’)
18.15 Όλα τριγύρω αλλάζουν…εμείς? // Θέατρο // Playback Nuevo (90’)
20.30 Freedom of Movement: Movement of Freedom // Performance
Δήμητρα Μητσάκη, Σταυριάννα Δαούτη (35’)
21.45 Με μια βαλίτσα // Performance // Ρυθμοί Δια/Λόγου (30’)

ΣΑΒΒΑΤΟ 15/10

WORKSHOP
14.00 Θέατρο Έρευνας // Φάνης Κατέχος (180’)

ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ
16.30 Νεέρια η νεράιδα // Διαδραστική performance // Αερηχώ (50’)
17.30 Με μια βαλίτσα // Performance // Ρυθμοί Δια/Λόγου (30’)
18.30 Peter Pan // Σύγχρονος χορός // (R)evelators (15’)
19.15 Όλα τριγύρω αλλάζουν…εμείς? // Θέατρο // Playback Nuevo (90’)
21.30 Freedom of Movement: Movement of Freedom // Performance
Δήμητρα Μητσάκη, Σταυριάννα Δαούτη (35’)

ΚΥΡΙΑΚΉ 16/10

WORKSHOP
12.00 Tape Art // Fabrica Athens (120’)
14.00 DIY // Στέφανος Λώλος (180’)

ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ
17.30 Freedom of Movement: Movement of Freedom // Performance
Δήμητρα Μητσάκη, Σταυριάννα Δαούτη (35’)
18.45 Με μια βαλίτσα // Performance // Ρυθμοί Δια/Λόγου (30’)
19.45 Peter Pan // Σύγχρονος χορός // (R)evelators (15’)
20.30 Όλα τριγύρω αλλάζουν…εμείς? // Θέατρο // Playback Nuevo (90’)

ΔΕΥΤΈΡΑ 17/10

WORKSHOP
17.00 Ομάδα Chorpus Visual (180’)
Ευαγγελία Βελλή Κοσμά, Θάλεια Μαρί Παπαδοπούλου, Μαριάννα Βαρβιάνη

ΠΡΟΒΟΛΕΣ
20.30 Προβολή ταινιών Horme Pictures
Icon, του Λάμπρου Γεωργόπουλου, 2015
Depth, του Τάσου Καρύδη, 2014
House/Internal, του Ορέστη Δικαίου, 2014

ΤΡΙΤΗ 18/10

WORKSHOP
15.00 Musical // Ευαγγελία Βελλή Κοσμά, Θάλεια Μαρί Παπαδοπούλου (120’)
17.00 Διαδρομές της αναπνοής και της φωνής // Κόριννα Λατέλη (120’)

ΠΡΟΒΟΛΕΣ
20.30 Προβολή ταινιών Horme Pictures
Mother’s Son, της Γκρατσιέλλας Ρούσσου, 2014
A Breath, του Κωστή Λεβέντη, 2015

ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10

WORKSHOP
17.00 Θέατρο και Εκπαίδευση // Πέρσα Κατσανούλη (90’)
19.00 Φωτογραφία // Βασίλης Νίκας (120’)

ΠΡΟΒΟΛΕΣ
21.30 Βόλτα // Ταινία Μικρού Μήκους // Στέλλα Κυριακόπουλος (11’)

ΠΕΜΠΤΗ 20/10

WORKSHOP
19.00 Φωτογραφία // Βασίλης Νίκας (120’)

LIVE
21.00 Think Sax Society // Oμάδα σαξοφώνων του Τάσου Φωτίου

ΠΑΡΑΣΚΕΥΉ 21/10

ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ
16.30 Νεέρια η νεράιδα // Διαδραστική performance // Αερηχώ (50’)
17.30 Ο γύρος της μπουγάδας σε 30 λεπτά // Κουκλοθέατρο
Gypsy Moth Puppettheatre (30’)
18.45 Η επι-στροφή // Sound Performance // Μαρία Παπαδάκη, Θοδωρής Τριφύλλης (30’)
20.00 Η βάσανος του σώματος // Αφήγηση Παραμυθιών // Νάγια Οικονομοπούλου (55’)
22.00 Vu d’ ou // Θέατρο // Luna Cantat (60’)

ΣΑΒΒΑΤΟ 22/10

WORKSHOP
15.00 Hoop Yoga Kids // Ιωάννα Μιχαλιάδη Σάρτι (60’)

ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ
16.00 Ο γύρος της μπουγάδας σε 30 λεπτά // Κουκλοθέατρο
Gypsy Moth Puppettheatre (30’)
17.30 Vu d’ ou // Θέατρο // Luna Cantat (60’)
19.30 Η βάσανος του σώματος // Αφήγηση Παραμυθιών // Νάγια Οικονομοπούλου (55’)
21.00 Η επι-στροφή // Sound Performance // Μαρία Παπαδάκη, Θοδωρής Τριφύλλης (30’)
22.15 Είμαι ένα δέντρο // Κωμικός Θεατρικός Αυτοσχεδιασμός // Γλυκές Ρέγγες (75’)

ΚΥΡΙΑΚΗ 23/10

WORKSHOP
15.00 Hoop Yoga Kids // Ιωάννα Μιχαλιάδη Σάρτι (60’)

ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ
16.00 Ο γύρος της μπουγάδας σε 30 λεπτά // Κουκλοθέατρο
Gypsy Moth Puppettheatre (30’)
17.15 Είμαι ένα δέντρο // Κωμικός Θεατρικός Αυτοσχεδιασμός // Γλυκές Ρέγγες (75’)
19.00 Η βάσανος του σώματος // Αφήγηση Παραμυθιών // Νάγια Οικονομοπούλου (55’)
20.30 Η επι-στροφή // Sound Performance // Μαρία Παπαδάκη, Θοδωρής Τριφύλλης (30’)
22.00 Vu d’ ou // Θέατρο // Luna Cantat (60’)

Εικαστικά // Στάθης Σωτήρχος, Γιώργος Φρυγανιώτης (Zerax), Αντώνης Γούναρης
Φωτογραφία // LK Fotoartistica // Φωτογραφικός 9ος
Diy Χειροτεχνίες // Πετρίνα Βάσσου, Libre creaciόn, Φανή Μητσοπούλου
Kompoi jewells – Γεωργία Κορμά, Μελίτη Γιαμάλη, Tsiki Tsiki Crafts
Imagination Unlimited- Βανέσσα Τριανταφύλλου

Τεχνοχώρος Φάμπρικα // Μεγάλου Αλεξάνδρου 125, Κεραμεικός // www.fabricaathens.gr
με ελεύθερη συνεισφορά // απαραίτητη τηλεφωνική κράτηση για όλες τις δράσεις // 210 34 11 651

Χορηγοί επικοινωνίας
www.athensvibe.gr // www.theatromania.gr // www.mixgrill.gr // www.boemradio.gr www.artic.gr // www.tritokoudouni.gr // www.sinwebradio.com // www.gefira.gr // www.mindtheart.gr // www.portokaliradio.gr // www.musichunter.gr // www.θεατρο.gr

Athens Vibe

Athens Vibe

Athens Vibe ® 
*it’s all Athens to me!

© 2016 – 2017, Μιχάλης Βούρκος. All rights reserved. Δεν επιτρέπεται η αντιγραφή χωρίς άδεια από το athensvibe.gr

About the author

Μιχάλης Βούρκος

O Γιάνγκος Δράκος του Αthens Vibe. Digitalας, μεγαλωμένος στα καλύτερα advertising agencies και εμμονικός με τα 90's. Πολλές ιδέες - λάθος χώρα - instagrammer - δηλώνει και dj.

Leave a Comment